Przychodnia weterynaryjna Feniks

BABESZJOZA – choroba przenoszona przez kleszcze

Kleszcz jest pajęczakiem, w którego gruczołach ślinowych mogą znajdować się pierwotniaki z rodzaju Babesia canis .

kleszcze 2

Kleszcz poprzez ukąszenie nacina ciało żywiciela i ssąc krew wprowadza do krwiobiegu ślinę wraz z pierwotniakami.

kleszcz 1

Najczęstszymi ofiarami kleszczy padają psy. Babesia canis atakują erytrocyty przenikając do ich wnętrza. Następnie intensywnie się rozmnażają niszcząc czerwone krwinki a w wyniku tego procesu zwierze dostaje anemii. Dochodzi do osłabienia narządów wewnętrznych. Szczególnie narażone są wątroba i nerki. Skutkiem szybko postępującego zakażenia organizmu może być żółtaczka.

Po ugryzieniu kleszcza (8)

Bez intensywnego leczenia zwierzę nie ma możliwości przeżycia.

Po ugryzieniu kleszcza (1)

Trafiła do nas suczka. Z wywiadu dowiedzieliśmy się, że w domu właścicieli odbywa się remont i suczka mogła najeść się pakuł hydraulicznych, w wyniku czego zaczęła wymiotować. Pan przyszedł w poniedziałek popołudniu do Przychodni dowiedzieć się, czy suczka mogła zatruć się tymi pakułami, gdyż od piątku jest osowiała.

Po ugryzieniu kleszcza (2)

W Przychodni zwymiotowała i okazało się, że „pakuły” to jej sierść. Pobrana została krew na cito, gdyż podczas badania na głowie suczki znaleźliśmy opitego kleszcza.

Po ugryzieniu kleszcza (3)

Wymioty rozpoczęły się  w piątek wieczorem. Ponieważ suczka należała do tych stworzeń, które zjadały różne śmieci właściciele przyzwyczaili się już do tego, że co jakiś czas wymiotuje i czekali jak zwykle, żeby jej przeszło. Niestety tym razem tak się nie stało. Badania krwi potwierdziły babeszję. Stan suczki był bardzo ciężki. Od piątkowych pierwszych wymiotów do poniedziałku minęło zbyt wiele czasu. Z badań krwi wynikało, że nerki mogą już nie podjąć pracy. Pomimo intensywnej opieki medycznej suczki nie udało się uratować.

Po ugryzieniu kleszcza (4)

Jaka nauka płynie z tej historii? Żeby absolutnie żadnych niepokojących objawów nie lekceważyć. Opiekunowie zasugerowali się tym, że suczka była z rodzaju „odkurzaczy” i co jakiś czas wymiotowała. Nie pomyśleli, więc o tym, że mogą to być objawy innego schorzenia. Przytaczamy ten przypadek, żebyście Państwo zwracali uwagę na zachowania swoich pupili. Szybka reakcja może uratować im życie.

Po ugryzieniu kleszcza (6)

Babeszjoza jest chorobą, która może przebiegać z bardzo nietypowymi objawami. Jeżeli jest coś nietypowego w zachowaniu zwierzęcia trzeba się niezwłocznie zgłosić do najbliższego lekarza weterynarii.

Najczęściej powtarzającymi się objawami, które mogą pojawiać się od kilku dni do kilku tygodni po ukąszeniu kleszcza są:

– wysoka gorączka sięgająca nawet 41 st.C

– apatia – niechęć do wykonywania czynności, które do tej pory sprawiały zwierzęciu wiele radości

– brak apetytu

– ciemniejsze zabarwienie moczu (nawet do brunatnej barwy)

– wymioty

– biegunka

– zażółcenie błon śluzowych

– powiększenie węzłów chłonnych

Trzeba zaznaczyć, że u każdego osobnika babeszja może mieć inny przebieg. Może nawet występować bezobjawowo.

Chrońmy swoje zwierzęta przed ukąszeniami kleszczy. Obecnie jest na rynku duży wybór preparatów przeciwkleszczowych.

 

Zdjęcia i tekst stanowią własność Przychodni Feniks. Prosimy nie kopiować.

Powrót do góry