- Interna
Interna jest najobszerniejszą dziedziną medycyny weterynaryjnej, której głównym celem jest postawienie diagnozy i wyleczenie zwierzęcia. Podstawą właściwego leczenia jest dokładny wywiad przeprowadzany z właścicielem pacjenta oraz szczegółowe badanie kliniczne. Zebranie jak największej ilości informacji pomaga w skutecznym podjęciu działań. Dobrze jest w domu przyglądać się wnikliwie swojemu pupilowi, żeby szybko móc wychwycić zmiany w jego zachowaniu. Warto przyjrzeć się temu :
- jaki ma apetyt, czy pije i ile pije
- Jak wygląda wypróżnianie, czy nie ma pasożytów zarówno w sierści jak i w kale
- czy radzi sobie z gryzieniem, czy nie ma zaczerwienionych dziąseł, kamienia nazębnego, w jakim stanie są zęby, jaki jest zapach z pyszczka
- czy nie kuleje, czy nie ma problemu ze wstawaniem, chodzeniem po schodach, skakaniem, bieganiem
- czy nie wpada na sprzęty, czy oczy nie są zbyt mocno wypukłe, zaropiałe, załzawione, zaczerwienione
- Jaki jest stan uszu, czy nimi nadmiernie nie trzepie lub się nie drapie intensywnie, czy nie są zaczerwienione, lub brudne
- czy nie ma drgawek, utraty świadomości, sztywnienia, oddawania bezwiednego kału i moczu
- czy nie kaszle, nie dostaje zadyszki, czy nie jest słaby, czy szybko się męczy
- czy nie wymaga odchudzenia
- czy skóra się nie łuszczy, czy nie jest zmieniona, czy nie ma łupieżu; czy nie ma wyprysków, wyłysień. Jak wygląda sierść, czy nie wylizuje łapek
- czy nie trze pupą po dywanie, trawniku lub chodniku
- jak często oddaje mocz i jaki ma kolor
- czy jest osowiały i czy nie unika kontaktu
Pytań można wymieniać bardzo wiele. Zwierzę ból odczuwa tak samo jak człowiek. Warto przyglądać się pupilowi, żeby powody bólu wyeliminować. W razie konieczności zaleca się dodatkowe badania, a czasem konsultacje specjalistyczne. Medycyna weterynaryjna rozwija się w bardzo szybkim tempie. Przy tak ogromnej gamie możliwości można ufać, że zwierzak, którego darzy się uczuciem ma szanse na normalne, zdrowe życie.
- Profilaktyka
W profilaktyce chodzi o zapobieganie chorobom. W tym celu raz na jakiś czas dobrze jest przyjść do lekarza weterynarii. Można wtedy sprawdzić ogólny stan zdrowia zwierzęcia. Do podstawowych zabiegów profilaktycznych zaleca się:
- regularne szczepienie psów, kotów i fretek
- systematyczne odrobaczanie każdego zwierzaka
- zapobieganie inwazji pcheł i kleszczy
- kontrolę stanu uzębienia zwierząt
- badania krwi i moczu
Proszę jednakowoż pamiętać, że każde zwierzę ma inne wymagania. Dobrze jest poradzić się lekarza, jaka profilaktyka będzie najbardziej wskazana w przypadku Państwa pupila.
- Chirurgia
- Leczenie gryzoni i zajęczaków
- Dermatologia
- Stomatologia
- Poradnictwo dietetyczne
- Badania laboratoryjne
- Badanie USG
- Badanie kardiologiczne
- Wystawianie paszportów
- Czipowanie
- Wizyty domowe
- Szpital
- Hotel dla zwierząt
- Strzyżenie królików, kotów i psów
- Porady Behawiorysty
Czy Twój kot cierpi na nawracające problemy z drogami moczowymi?
Czy Twój pies ciągle się drapie z powodu alergii?
Czy Twój zwierzak ma problem z biegunkami, a wszystkie medyczne przyczyny zostały wykluczone?
Jeśli tak, warto zwrócić się o pomoc do zoopsychologa.
Dowiedz się więcej tutaj.Porady Behawiorysty
Czy Twój kot cierpi na nawracające problemy z drogami moczowymi?
Czy Twój pies ciągle się drapie z powodu alergii?
Czy Twój zwierzak ma problem z biegunkami, a wszystkie medyczne przyczyny zostały wykluczone?Jeśli tak, warto zwrócić się o pomoc do zoopsychologa.
Dlaczego?
Dlatego, że bardzo często te choroby, jak i kilka innych, mogą mieć swoją przyczynę w przewlekłym stresie.
„Ale przecież mój kot czy pies nie ma żadnych stresów. Dostaje jeść, pić, ma dach nad głową i dobrą opiekę” – można usłyszeć od wielu właścicieli.
Często nam, ludziom, ciężko jest zrozumieć emocje zwierząt (co nie jest niczym nagannym – w końcu jesteśmy odrębnymi gatunkami). Wydaje się nam, że skoro, w naszym pojęciu, kotu czy psu niczego nie brakuje, to wszystko powinno być ok.
Niestety zdarza się, że nasi domowi pupile są narażeni na stres, którego przyczyn nie zauważamy.
Widzimy za to efekty.
Bywa też, że zdajemy sobie sprawę z tego, co dręczy naszego zwierzaka, ale nie wiemy jak sobie z tym poradzić.
Tak jak u ludzi dowiedziono wpływu stanu psychicznego na zdrowie fizyczne, tak i u zwierząt potwierdzono taką zależność.
Wiadomo np., że idiopatyczne zapalenie pęcherza występuje najczęściej u kotów żyjących w grupie większej niż dwa osobniki, w której łatwiej o konflikt (najczęściej „cichą wojnę” niezauważaną przez właścicieli).
W przypadku alergii nie ma wątpliwości, że objawy nasilają się w okresach stresu, a czasem wręcz problem po raz pierwszy pojawia się np. w trakcie nieobecności właściciela, remontu czy przeprowadzki.
Nawracające biegunki o podłożu psychogennym można porównać do zespołu jelita drażliwego u ludzi.
Z moich doświadczeń, choć jeszcze nie znalazłam potwierdzenia w doniesieniach naukowych, wynika, że niektóre przewlekłe, trudno leczące się zapalenia gruczołów okołoodbytowych mogą mieć swoją przyczynę w problemach emocjonalnych.
Pewnym jest, że zdiagnozowanie i usunięcie przyczyn stresu może przyczynić się do szybszego poprawienia stanu zwierzęcia, krótszego leczenia z użyciem mniejszej ilości leków, zmniejszenia ryzyka nawrotów choroby.
A jak wiadomo – zdrowy, zadowolony zwierzak to szczęśliwy właściciel 🙂