Przychodnia weterynaryjna Feniks

Dlaczego należy dbać o zęby psa i kota

Płytka nazębna – Jest to osad bakterii i resztek pokarmu zbierający się na powierzchni zęba. Pojawia się już w kilka godzin po wyczyszczeniu zębów. Jest punktem wyjścia wszystkich chorób przyzębia. Głównym sposobem zapobiegania problemom przyzębia jest ciągłe pozbywanie się płytki nazębnej.

Kamień nazębny (32)

Kamień nazębny

Substancje mineralne zawarte w ślinie w połączeniu z płytka bakteryjną biorą udział w tworzeniu się kamienia nazębnego. To twardy brunatno-szary osad na powierzchni zębów, dość trudny do usunięcia. Na jego szorstkiej powierzchni tworzą się idealne warunki dla gromadzenia się kolejnych warstw osadów. W przestrzeni gdzie kamień nazębny przykrywa dziąsła tworzą się warunki beztlenowe – sprzyjające rozwojowi bardzo szkodliwych drobnoustrojów.

Kamień nazębny (23)

Zapalenie dziąseł

Zasadniczą przyczyną zapalenia dziąseł jest gromadzenie się płytki bakteryjnej – tzw. kamienia nazębnego, na powierzchni zębów. Płytka nazębna składa się z glikoprotein – białek śliny, bakterii oraz leukocytów – komórek odpornościowych.
Jej wytwarzanie zachodzi ciągle. Jej struktura oraz środowisko jamy ustnej stwarzają dogodne warunki do namnażania bytujących na niej bakterii
W miarę narastania kamienia dochodzi do intensywnego rozrostu chorobotwórczych patogenów, które zaczynają atakować dziąsła, a to doprowadza do rozwoju miejscowego stanu zapalnego.

Kamień nazębny (5)

Zapalenie przyzębia

Nieleczone zapalenie dziąseł szybko rozszerza się obejmując cały zespół tkanek otaczających i utrzymujących ząb w zębodole.
Nasilają się przykre zapachy wydobywające się z jamy ustnej psa i kota. Dotykane dziąsła krwawią, zwierzę z narastającym trudem „korzysta z uzębienia” zarówno w zabawie jak i podczas jedzenia.
Zwierzak odczuwa ból!!!
Zakażenie w jamie ustnej powoduje powolny zanik przyzębia. Zęby są rozchwiane a spod nich wydobywa się ropna wydzielina, silny przykry zapach staje się coraz trudniejszy do zniesienia.
Taki stan zapalny bardzo mocno obciąża gardło, przewód pokarmowy, układ oddechowy a droga krwionośna może przenieść się na inne narządy (wątroba, nerki, serce, stawy, płuca, mózg).

Zęby 3 (3)

Higiena jamy ustnej

Aby zapobiegać chorobom przyzębia konieczna jest regularna higiena jamy ustnej.
Jest szereg preparatów do tego celu przeznaczonych: pasty do zębów, żele stomatologiczne, płyny do higieny jamy ustnej, preparaty w sprayu itp.
Przynajmniej 2-3 razy w tygodniu nakładanie preparatu stomatologicznego na zęby naszego pupila znacznie zmniejsza ryzyko odkładanie się kamienia nazębnego.
Dla psów czy kotów, które nie są przyzwyczajone do szczoteczki do zębów można bez problemu dobrać preparat, który aplikuje się palcem lub na gaziku i taki preparat utrzymuje się na dziąsłach lub taki, który zwierzak sam językiem rozprowadza sobie w jamie ustnej.

Usuwanie kamienia nazębnego

Kamień nazębny już zgromadzony na zębach można jedynie bezpiecznie usunąć skalerem ultradźwiękowym w niewielkim znieczuleniu pacjenta.
Przed każdym znieczuleniem konieczne jest wykonanie przynajmniej podstawowego badania krwi celem zminimalizowania ryzyka anestezjologicznego.

 

Zdjęcia i tekst stanowią własność Przychodni Feniks. Prosimy nie kopiować.

Powrót do góry