Przychodnia weterynaryjna Feniks

Dekalog dobrego właściciela zajęczaka

Jeżeli zaobserwujesz zmiany w zachowaniu swojego pupila lub zauważysz niepokojące objawy mogące świadczyć o chorobie niezwłocznie udaj się do lekarza weterynarii specjalizującego się w gryzoniach. Są to małe zwierzaczki, u których proces chorobowy może bardzo szybko postępować. Im szybciej zaczniemy go leczyć tym szybciej znów będzie zdrowy i będzie mógł cieszyć beztroskim życiem…

 

  1. Regularnie sprawdzaj długość pazurków (pazurki często mogą przerastać, zawijać się i wrastać w opuszki palców, powodując rany i ogromny ból zwierzaczków)
  2. Nadzoruj ilość wypijanej wody z poidełka (brak pragnienia często świadczy o chorobie)
  3. Zapewnij codziennie świeżą wodę do picia (nieświeża woda jest mniej smakowita i zwierzaczki mogą odmawiać jej pobierania, przez co może dojść do odwodnienia organizmu)
  4. Kupuj karmę najlepszej jakości (przewód pokarmowy gryzoni jest bardzo wrażliwy i tylko w pełni zbilansowana karma, świeża, polecana przez Twojego lekarza weterynarii zapewni Twojemu pupilowi wszystko to, czego potrzebuje do zdrowia)
  5. Kontroluj ilość zjadanego pokarmu (brak apetytu świadczy o chorobie)
  6. Kontroluj jakość bobków (luźne bobki, mniejsza ich ilość lub w ogóle brak świadczy o chorobie)
  7. Sprzątaj często klatkę (pozwoli Tobie to ocenić jakość i ilość kupek, zobaczysz czy Twój pupil oddaje mocz)
  8. Obserwuj w klatce swojego pupila (tylko codzienną obserwacją można wychwycić najróżniejsze zmiany w zachowaniu zwierzaczka, które mogą świadczyć o jakimś zaburzeniu w jego stanie zdrowia)
  9. Bierz go często na ręce (obejrzyj czy nie ma strupków na skórze, ranek, wyłysień; poprzez dotyk oceń czy nie wykazuje żadnych objawów bólowych)
  10. Oglądaj jego uszka, nosek i pyszczek (ząbki) (sprawdź czy uszka są czyste, czy nie ma żadnej w nich wydzieliny; obejrzyj nosek czy jest suchy i czysty, czy nie ma żadnego wypływu; obejrzyj pyszczek czy nie ma nadmiernego ślinienia, krwawienia, czy ząbki nie są ułamane lub nadmiernie przerośnięte)

Uwaga!
Jeżeli zaobserwujesz zmiany w zachowaniu swojego pupila lub zauważysz niepokojące objawy mogące świadczyć o chorobie niezwłocznie udaj się do lekarza weterynarii specjalizującego się w gryzoniach. Są to małe zwierzaczki, u których proces chorobowy może bardzo szybko postępować. Im szybciej zaczniemy go leczyć tym szybciej znów będzie zdrowy i będzie mógł cieszyć beztroskim życiem.

Tekst stanowi własność Przychodni Feniks. Prosimy nie kopiować.

Powrót do góry