Przychodnia weterynaryjna Feniks

Alergie u psów i kotów

Choroby skóry u psów i kotów stanowią dużą część problemów z jakimi udajecie się Państwo do lekarza weterynarii i są one często frustrującym problemem zarówno dla właścicieli jak i dla nas lekarzy, nie mówiąc już o zwierzaku. Wymagają one wykonywania czasami wielu badań dodatkowych w celu ustalenia przyczyny choroby, co spowodowane jest faktem, że u jednego zwierzęcia może występować jednocześnie kilka chorób skóry. Ponadto wiele chorób wewnętrznych może dawać objawy ze strony skóry.

Jednym z problemów skórnych występujących u naszych pupili są alergie skórne. Jest ich kilka rodzajów, a najczęściej występującą zarówno u psów jak i u kotów jest alergiczne pchle zapalenie skóry ( APZS ). Jak już sama nazwa sugeruje związana jest ona z obecnością pcheł. Zwierzę może być uczulone na kilka alergenów obecnych w pchłach, jednak najczęściej alergia związana jest ze składnikami znajdującym się w ślinie pcheł. Jeśli nasz pies lub kot posiada ten rodzaj alergii to nawet ugryzienie jednej pchły może spowodować uruchomienie mechanizmów prowadzących do zapalenia skóry.

Pierwszym objawem jaki są Państwo w stanie zaobserwować jest intensywne drapanie się zwierzęcia ( świąd), które jeśli nie zatrzymane w porę może doprowadzić do wtórnych uszkodzeń skóry w postaci silnych zadrapań, nawet ran. Często może się to skończyć także wtórnymi powikłaniami np. bakteryjnymi i wtedy sama likwidacja pcheł nie da rezultatu, potrzebne będzie także leczenie antybiotykami. Dlatego bardzo ważna jest przede wszystkim profilaktyka choroby czyli postępowanie przeciwpchelne.
Zwierzę u którego stwierdzono APZS musi być bezwzględnie zabezpieczane przed pchłami, nawet przez cały rok, ponieważ pchły, a właściwie ich formy młodociane- poczwarki są bardzo oporne na działanie niekorzystnych warunków środowiska jak i na stosowane standardowo środki przeciwpchelne.

Kolejnym typem alergii występującym u naszych psów i kotów jest atopowe zapalenie skóry. Jest to uczulenie na alergeny środowiskowe, czyli podobnie jak alergie u ludzi, z tym, że u zwierząt objawiają się one w postaci zapalenia skóry, a kotów czasami może na jej tle rozwinąć się astma kocia. Pies i kot może być uczulony na wiele alergenów, takich jak roztocza kurzu domowego, pyłki różnych roślin (trawy, drzewa ), zarodniki grzybów. Najważniejsze w terapii alergii jest oczywiście unikanie alergenu, czasami jednak bardzo trudne jest ustalenie czynnika alergizującego, a nawet jeśli uda się go wykryć niemożliwe może okazać się całkowite jego wyeliminowanie.

Choroba występuje u wszystkich ras zwierząt, zazwyczaj pierwsze jej objawy pojawiają się w wieku od 6 miesiąca do 3 roku życia. Większe ryzyko wystąpienia atopii występuje u ras: boston terier, boxer, cairn terier, shar-pei, cocker spaniel, dalmatyńczyk, buldog angielski, seter angielski i irlandzki, foksterier, golden retriever, labrador, sznaucer miniaturowy, west highland white terier, yorkshire terier. Podobnie jak w przypadku APZS podstawowym objawem jest świąd dotyczący różnych części ciała i mający różny stopień nasilenia. I w tym przypadku trzeba dbać o to, aby nadmierne drapanie się nie doprowadziło do wtórnych powikłań bakteryjnych lub grzybiczych.

Nasze zwierzęta mogą także być uczulone na różne składniki pokarmu. Jeśli chodzi o psy to najpowszechniejszymi alergenami są: wołowina, soja, ser. kurczak, jaja, baranina, czekolada, natomiast u kotów są to: wołowina, mleko, ryby. Jeśli zwierzę jest alergikiem pokarmowym to nawet minimalne ilości składnika uczulającego mogą spowodować pojawienie się objawów choroby, do których znowu najczęściej należy świąd, czasami bardzo nasilony, prowadzący do ciężkich uszkodzeń skóry. Rozpoznanie stawiane jest na podstawie stosowania diety eliminacyjnej, w której unika się najbardziej podejrzanych o powodowanie alergii składników pokarmowych. Taka dieta powinna być prowadzona przynajmniej przez 6 tygodni, aby upewnić się, że to właśnie na wykluczony składnik jest uczulone zwierzę. Łatwiejszym sposobem jest zastosowanie komercyjnych diet hypoalergicznych, które są specjalnie przystosowane dla zwierząt z alergiami pokarmowymi.
Ważna jest konsekwencja w stosowaniu takich diet i nie podawanie żadnych dodatków bez porozumienia z lekarzem.

Psy i koty mogą także wykazywać nadwrażliwość na ugryzienia różnych owadów w tym np. meszek, komarów, a także kleszczy. W przypadku uczulenia na ugryzienia meszek lub komarów na skórze pojawiają się charakterystyczne bąble, które dobrze jest pokazać lekarzowi, żeby zdecydował czy potrzebne jest zastosowanie leku przeciwzapalnego, W większości przypadków znikają one samoistnie, ale czasami może dojść do innych powikłań, nawet zagrażających życiu, dlatego zawsze bezpieczniej skonsultować takie zmiany z lekarzem weterynarii.

 

Zdjęcia i artykuł stanowią własność Przychodni Feniks. Prosimy nie kopiować.

Powrót do góry