Przychodnia weterynaryjna Feniks

Wrośnięte pazurki u kota

Wrośnięte pazurki u kota

Kot (8)     Kot (2)

Regularne sprawdzanie długości i przycinanie pazurów u zwierząt domowych jest bardzo ważne.

Kot (4)       Kot (5)

Zbyt długie pazury przeszkadzają w poruszaniu się; mogą także zacząć wrastać w opuszki palcowe.
Tak stało się właśnie u przedstawionego na zdjęciach kota. U tego pacjenta jasno wybarwione pazury chowają się w gęstym futrze i właściciele nie dostrzegli problemu na czas.

Kot (9)       Kot (10)

Na opuszkach powstały krwawiące rany. Powoduje to niesłychany ból i dyskomfort u pacjenta.
Każdy krok jest męczarnią. Jest to także stan bardzo niebezpieczny dla zdrowia, gdyż rany dotykają podłoża i mogą bardzo łatwo ulec zakażeniu.

Kot (12)

Ropiejące rany na palcach mogą stanowić nawet zagrożenie życia, dlatego w żadnym razie nie wolno lekceważyć tego problemu. Wrastające pazury muszą jak najszybciej zostać skrócone, rany na opuszkach wymagają dokładnego przemycia i dezynfekcji, a także założenia opatrunków ochronnych. Często konieczne jest także podanie antybiotyku i leków przeciwbólowych.

Kot (13)         Kot (14)

To nasz pacjent już po założeniu opatrunków, a także kołnierza ochronnego. Zapobiega on próbom lizania oraz gryzienia bandaży.

Kot (15)

Zachęcamy do regularnego sprawdzania długości pazurków. Zabieg ich obcinania jest prosty i niebolesny, a może zaoszczędzić zwierzakowi wielu zbędnych cierpień.
Poniżej widać zabliźnione rany na brzuszku kota, po tym jak jego opiekunka chciała sama nożyczkami obstrzyc kotu sierść. Dobrze jest nie dokonywać takich prób jak nie ma się wprawy, żeby niepotrzebnie nie zadawać bólu zwierzęciu.

Kot (7)       Kot (6)

 

Zdjęcia i tekst stanowią własność Przychodni Feniks. Prosimy nie kopiować.

Powrót do góry