Przychodnia weterynaryjna Feniks

Świerzbowiec uszny u kotów

Świerzbowiec jest bardzo często spotykanym pasożytem. Drąży kanały pod skórą w przewodzie słuchowym zewnętrznym i składa jaja, co powoduje świąd u kota. Z racji tego, że koty są dosyć odporne na ból i okazują go dopiero wtedy, kiedy są zaawansowane objawy chorobowe, to i w tym przypadku tak jest. Kot w momencie gdy inwazja świerzbowca jest bardzo nasilona może okazywać objawy typu trzepanie lub przechylanie głowy, drapanie okolic uszu, mrużenia oczu, kładzenia uszu po sobie

Świerzbowiec (8)      Świerzbowiec (9)


Kot może drapać uszy chcąc się pozbyć niechcianych gości do tego stopnia, aż porobi sobie rany w okolicach głowy i szyi. Koty na inwazje świerzbowca reagują bardzo różnie. Jedne są osowiałe i niechętne do zabawy, mogą mieć przy tym mniejszy apetyt. Drugie zaś są  bardziej pobudzone i rozdrażnione.

Świerzbowiec (7)       Świerzbowiec (6)

Kot jest zwierzęciem bardzo czystym. Dba o swoją higienę, a szczególnie o uszy, gdyż stanowią one o jego sprawności i bezpieczeństwie. U zdrowego kota uszy powinny być czyste. Natomiast niekoniecznie tak się dzieje. Świerzbowiec przechodzi z kota na kota, więc u kotów wychodzących dochodzi do zakażenia przez kontakt bezpośredni. A u małych kociaków często dochodzi do zakażenia poprzez zainfekowaną matkę.

Świerzbowiec (5)        Świerzbowiec (4)

O tym, że coś znajduje się w kocich uszkach świadczy wydzielanie suchej stwardniałej, bardzo ciemnej wydzieliny. Można zobaczyć wydzielinę charakterystyczną przy obecności świerzbowców kiedy zajrzy się do uszka kota.

Świerzbowiec (3)        Świerzbowiec (1)

Kiedy zostawi się świerzbowce uszne bez leczenia powodują zainfekowanie ucha środkowego. Niestety może się to dla kota zakończyć nawet śmiercią.
Samo czyszczenie uszu nie da efektu. Trzeba się zgłosić do lekarza weterynarii po odpowiednie leki.

Zdjęcia i tekst stanowią własność Przychodni Feniks. Prosimy nie kopiować.

Powrót do góry