Przychodnia weterynaryjna Feniks

Świątynia Małp

Świątynia małp- Galta Indie

Indie są niezwykłym krajem gdzie zachowania, sytuacje i kultura są niemal niewyobrażalne dla nas europejczyków. Prawie każdy przybywający tu człowiek jest tym krajem bardzo zdziwiony i życiem jakie wiodą tu ludzie. Nie słyszałam opinii obojętnych. Albo się ten kraj kocha, albo wręcz przeciwnie. Zawsze jednakowoż Indie wywołują emocje.
Świątynia Małp (39)       Świątynia Małp (18)

Mnie najbardziej podobało się obcowanie z naturą i to że ludzie żyją ze zwierzętami w całkowitej symbiozie. Kozy czy np. krowy  u nas w kraju mają jakieś określone miejsca w których można się ich spodziewać, a w Indiach jest inaczej. Można je spotkać dosłownie wszędzie. Nie ma takich obszarów do których zwierzęta nie mogłyby wejść.
Świątynia Małp (17)       Świątynia Małp (26)

Wszędzie można napotkać stworzenia i to nie tylko gospodarcze takie jak krowy, kozy, owce, ale również i wiele innych np. małpy, psy, czy papugi. Najwięcej zwierząt jest tam, gdzie są skupiska ludzkie, czy bazary, ale nie tylko.

Świątynia Małp (59)      Świątynia Małp (2)

Życie w Indiach toczy się na ulicy, czy jak ktoś woli na chodnikach. Tu się kupuje, sprzedaje, wyrywa zęby, myje i strzyże włosy, pije soki z wyciskanych na miejscu świeżych owoców, pierze. Wszystko dzieje się spontanicznie.

Świątynia Małp (54)      Świątynia Małp (42)

Kiedy to piszę to wiem, że i tak nie jest to możliwe żeby sobie to wyobrazić. Przygotowywałam się do tej podróży, czytałam, oglądałam zdjęcia, ale rzeczywistość mnie i tak przeskoczyła. Będąc w Indiach ma się wrażenie że to niekończący się bazar, a może i trochę magiczny teatr, czy świat równoległy, albo inna planeta.

Świątynia Małp (27)       Świątynia Małp (40)

Widoki wprawiają w osłupienie turystów. Jest to niewątpliwie raj dla fotografów. Często błyskają flesze, bo trudno uwierzyć w to, w czym się uczestniczy. W jednym miejscu stoją handlarze, a tuż obok, stoją samozwańczy lekarze, czy w całkowitym spokoju dziecko śpi w wiklinowym koszu, sprzedają rośliny, a na środku pomiędzy tym wszystkim coś bardzo smakowitego skubie sobie ze spokojem krowa.
Świątynia Małp (24)       Świątynia Małp (19)

Zastanawiam się czy w Indiach jest coś takiego jak przepisy drogowe. Każdy jedzie w swoją stronę nie patrząc na to, że może stanowić zagrożenie dla innych. Mimo to jakoś to działa i to całkiem sprawnie przemieszczałam się z miejsca na miejsce choć nie do końca wiem jakim cudem się to udawało. Rowery, motorynki, albo motory, czy wózki  właściwie, to wszystko co ma koła i jedzie do przodu  wyładowane są rzeczami, czy towarem na handel, ale nie tylko tym. Często również piętrowo siedzącymi ludźmi, czy powiązanymi jak pakunki zwierzętami. W nocy samochody nie są oświetlone. Czujność trzeba zdwoić, a nawet potroić, żeby zachować życie. Trudno oprzeć się wrażeniu, że księżyc jako lampa w zupełności wystarczy.

Świątynia Małp (16)       Świątynia Małp (20)

Oczu nie można oderwać od ludzi, którzy swoje „firmy” noszą na głowach. Sprzedawcy ustawiają swoje stoliki i kramy na których rozkładają jedzenie. Można sobie kupić dowolny produkt, który zwyczajowo zawinięty zostanie w gazetę. Gdy kończy się  handel stanowisko pracy zwija się i zakłada na głowę. Kiedy patrzyłam za odchodzącym handlarzem podziwiałam lekkość z jaką znikał z moich oczu biorąc pod uwagę pakunki i stolik, które swobodnie kołysały się na jego głowie.
To tylko przykład jeden z tysiąca, bo tam głowa stanowi główny nośnik transportu. Układa się na niej dokładnie wszystko i przenosi bez uszczerbku na zdrowiu.
Zwierzaki nauczyły się korzystać z resztek wyrzuconych przez ludzi takich jak resztki, obierki, czy pozostałości z restauracji.

Świątynia Małp (48)     Świątynia Małp (55)
Ludzie używają jako talerzy liści bananowca, lub innych drzew, a  zamiast sztućców jedzą palcami nic się więc nie marnuje. To właśnie takie „talerze” są wyrzucane na ulice, po czym z apetytem zjadane przez zwierzęta. Można powiedzieć, że nic się nie marnuje i wszystko jest pożytkowane.

Świątynia Małp (58)      Świątynia Małp (51)

Kontrast zachowań był dla mnie wręcz nie możliwy do zrozumienia. Byłam nad brzegiem Gangesu i widziałam jak dopalają się ludzkie szczątki po pochówku. Myślałam święte miejsce. Dla mnie żyjącej w Polsce ceremonia pogrzebowa, to silne przeżycie, a tam to coś jakby innego. Drewno wypala się powoli i jest go nie za wiele. Ciało w tych okolicznościach nie zawsze spala się do końca. Zdarza się że ciepłe jeszcze resztki zaczynają rozwlekać zwierzęta. Nikogo to nie dziwi bo obieg materii jest zachowany. Stałam jak zamurowana widząc co się dzieje. Nic z tego ciała spalonego połowicznie nie zmarnowało się. Trochę jak z tymi liśćmi bananowca po zjedzonym posiłku. Wszystko spożyte do końca. Nic się nie zmarnowało. Kiedy tak stałam starając się poukładać myśli i  dojść do normalności po wstrząsającym widoku jaki zobaczyłam przeszedł obok mnie mężczyzna w typowych szatach hinduskich. Wszedł na schodki jak mi się zdawało świętego miejsca, bo obok paliło się ciało podwinął ubranie i zrobił kupę, po czym spokojne poszedł dalej. Po tym co zobaczyłam zemdlałabym pewnie gdyby nie natarczywy lęk przed tym, że nie wiadomo na co upadnę i czy się czymś nie zainfekuję a uderzający fetor i przerażenie towarzyszyło mi do końca wieczoru. Pomieszanie wszystkiego co można odczuć w jednej chwili. Mnie się wydawało, że to miejsce jest bardzo ważne. Prawie święte. A tu życie i śmierć, obgryzanie ciepłych jeszcze kości, czy zrobienie kupy, są wsadzone do jednego worka zdarzeń. Czepiam się pewnie, ot to rzeczywistość równoległa nic więcej.
Świątynia Małp (29)        Świątynia Małp (5)

Wielokrotnie przypatrywałam się temu jak małpy  same częstują się jedzeniem handlarzy wprost z bazarowych stoisk lub okradają  turystów ze wszystkiego smacznego, co trzymają w dłoniach, również bagaże małpia ekipa potrafi okradać doskonale. Po wizycie w Indiach wiem że małpy to spryciarze jakich mało i doskonale dbają o swoje dobro nie przebierając w środkach.

Świątynia Małp (51)          Świątynia Małp (31)

W niektórych miastach zakładają małpie gangi i współpracują ze sobą działając na korzyść swoich brzuszków. Przy okazji i pośmiać się przy nich można, ale jednak zalecam ostrożność w kontaktach, bo złośliwe są jak to małpy.

Świątynia Małp (46)       Świątynia Małp (45)

Ludzie nie mają szans z rabusiami małpami, często poddają się nawet nie próbują ich gonić.
W gruncie rzeczy nikomu to nie przeszkadza, ponieważ takie życie wynika z religii hindusów, czyli między innymi wiary w reinkarnację.

Świątynia Małp (52)        Świątynia Małp (53)

Zdarza się że małpy również żyjąc stadnie zajmują opuszczone budowle, ale także bezpośrednio obcują z ludźmi w świątyniach. Niedaleko Dżajpuru między górami w bardzo malowniczym położeniu znajduje się świątynia w której małpy osiedliły się na stałe.

Świątynia Małp (12)      Świątynia Małp (8)

Świątynię Małp zamieszkują  głównie gatunki makaki i langury. Makaki żyją w grupach gdzie na każdego samca przypada cztery samice.

Świątynia Małp (20)            Świątynia Małp (66)

Codziennie kąpią się w rytualnych basenach, biegają po zboczach gór, chłodzą się w cieniu murów Świątyni. Jest to miejsce wyjątkowe, ponieważ będąc tam człowiek ma poczucie że jest gościem a może nawet intruzem w Świątyni, w której małpy rządzą. Ustalona jest hierarchia w stadzie, chociaż często dochodzi do kłótni a nawet walk, małpie rodziny żyją sobie jak we własnym domu.

Świątynia Małp (7)      Świątynia Małp (13)

Taki sposób życia i współistnienia z przyrodą jest niezwykły i piękny. Zwierzęta są traktowane z szacunkiem nikomu nie przeszkadzają żyjąc swobodnie wśród ludzi. To chciałabym przenieś do naszej codzienności. Polska żyjąca w symbiozie z roślinami i zwierzętami… marzenie.

Świątynia Małp (30)      Świątynia Małp (60)

Świątynia hinduska w Galcie została nazwana potocznie Świątynią Małp, ale wbrew nazwie jest ona poświęcona bogowi Słoniowi Ganesha a nie bogowi Małpie Hanumanowi.
Została wybudowana około 250 lat temu przez Diwana Kriparama wiernego dworzanina ówczesnego króla Sawai Jai Singha drugiego.

Świątynia Małp (49)      Świątynia Małp (21)
Zgodnie ze starożytnymi pismami słynny mędrzec Galav żył i medytował w tej Świątyni przed wiekami.
Malowidła w Świątyni w Galcie ilustrują bogów: Brahma, Wisznu, Ganesza i Parwati w trakcie różnych scen z festiwali i uroczystości państwowych.

Świątynia Małp (36)      Świątynia Małp (35)

Na terenie znajduje się siedem zbiorników wodnych, które wypełnione są deszczówką  a według legendy największy z nich nigdy nie wysycha. Pielgrzymi wierzą że poprzez kąpiele w Świętych zbiornikach w  których kąpią się zwierzęta, zmywają z siebie grzechy.

Świątynia Małp (63)       Świątynia Małp (32)

Baseny stanowią również dodatkową atrakcję, bo podczas świąt pielgrzymi wskakują do największego i najgłębszego zbiornika z pobliskich występów skalnych otaczających zbiornik. Popisując się zręcznością i sprytem przed zebranymi turystami. Troszkę podobnie czynią to mieszkające tam małpy.

Świątynia Małp (28)      Świątynia Małp (4)
Najlepszym momentem na zwiedzanie Świątyni w ciągu doby jest zmierzch. O tej porze robi się chłodniej i małpy wychodzą aby się pobawić i wykąpać w Świętych wodach basenowych. Można usiąść obserwując zwierzęce figle. Można również nakarmić swoje zmysły wpatrując się w prześliczny widok skąpanej w promieniach zachodzącego słońca Świątyni Małp. Tu można odpocząć. Zrelaksować się w pełni. Oddawałam się chwilom spędzonym w Świątyni Małp w całości.Chciałam zatrzymać czas aby jak najdłużej przebywać w miejscu tak bezpiecznym dla zwierząt i tak niezwykle wypełnionym naturą, której nikt nie stara się podporządkować, czy ujarzmić. Wolność, to słowo tutaj w Świątyni Małp nabiera szczególnego znaczenia. Można tej wolności niemal dotknąć dłonią, a z całą pewnością dotyka się jej sercem.

Świątynia Małp (50)      Świątynia Małp (37)

Podczas pełni księżyca w noc listopadową, obchodzi się w Świątyni główny festiwal i wtedy bardzo dużo napływa pielgrzymów, którzy odwiedzają Świątynię Małp biorąc kąpiel w oczyszczającej z grzechów wodzie.

Świątynia Małp (10)      Świątynia Małp
Czternastego stycznia w tej Świątyni odbywa się Święto Plonów obchodzone bardzo uroczyście i wtedy warto jest tam pojechać, aby w nim uczestniczyć..

Świątynia Małp (9)       Świątynia Małp (15)

Będąc w Indiach wiele razy stawałam wpatrując się w tętniące życiem ulice i miałam wrażenie jakbym oglądała świat po raz pierwszy.

Indie       Indie 5

Różnorodność kolorów, barw, odcieni, zachowań, strojów, czy dźwięków a i wszelakość zapachów trudno jest opisać w paru zdaniach. Dobrze jest to zobaczyć na własne oczy i zwyczajnie przeżyć te doznania.

Świątynia Małp (1)       Świątynia Małp (6)

W pamięci zostają na zawsze. Szczególnie zapraszam do tych niecodziennych dla naszej kultury miejsc położonych przeważnie na obrzeżach. Różne świątynie, różne wierzenia i przypowieści. Warto posłuchać, warto przeżyć, warto zobaczyć a wrażenia pozostaną w pamięci na zawsze.

Indie 4       Indie 2

Zdjęcia są własnością Pani Doktor Adrianny Guzińskiej.
Tekst stanowi własność Przychodni Feniks. Prosimy nie kopiować.

Lek.wet. Adrianna Guzińska

Powrót do góry
Pokaż/schowaj facebooka