Przychodnia weterynaryjna Feniks

Stomatologia

Mój pies u dentysty? Każdy z nas wie jak należy dbać o zęby. Uczymy się tego nawyku już od najmłodszych lat. Codzienne myjemy zęby, szczotkujemy, płuczemy jamę ustną, używamy nici dentystycznych, staramy się regularnie chodzić do dentysty…

Zęby 3 (2)

Statystyki pokazują, że na choroby zębów i przyzębia cierpi aż 80 % psów powyżej trzeciego roku życia. Przerażające prawda?

Kamień nazębny (8)Kamień nazębny (4)

Czy wiesz, że konsekwencje lenistwa w przypadku higieny zębów nie kończą się na jamie ustnej, ale mogą obciążać gardło, układ oddechowy, serce i nerki? Musimy sobie uświadomić, że kamień w jamie ustnej to nie tylko żółte zęby, ale również zbiorowisko resztek jedzenia i siedlisko najróżniejszych mikroorganizmów.

Kamień nazębny (5)

To, dlatego gdy chcemy przytulić naszego zwierzaka to odwracamy głowę w drugą stronę z powodu nieprzyjemnego zapachu z pyszczka. Od tego zapachu właśnie wszystko się zaczyna. To są właśnie pierwsze objawy odkładającej się płytki nazębnej.

Kamień nazębny (1)

Następnie pojawia się coraz to większa ilość nalotu, pies bardziej się ślini, dziąsła stają się bolesne ( na tym etapie mogą zacząć się problemy z pobieraniem pokarmu), mogą także krwawić, pojawiają się w nich tzw. kieszenie patologiczne, czyli przestrzenie pomiędzy powierzchnią zęba a uszkodzonym dziąsłem na skutek, czego dochodzi do rozchwiania zębów, w ciężkich stanach wypływa z nich także ropna wydzielina.

Kamień nazębny (13)

Straszne, prawda? Nie dziwi, więc fakt, dlaczego zły stan zębów ma zły wpływ na cały organizm zwierzaka. Dlatego właśnie należy pytać lekarza o stan uzębienia naszego Psiaka i dobrać rodzaj profilaktyki odpowiedni dla naszego Pupila i dostosowany do naszego trybu życia.

Kamień nazębny (22)
A kiedy jest właściwy czas, aby udać się do lekarza? Tak naprawdę, już przy pierwszej wizycie w gabinecie z naszym szczeniaczkiem powinniśmy zapytać o program profilaktyczny nie tylko chorób zakaźnych i pasożytniczych, ale również, jamy ustnej. Przyzwyczajanie od małego, (kiedy jeszcze nasz piesek ma mleczne zęby) do szczotkowania ząbków ułatwi nam życie, wdroży się do codziennych rutynowych obowiązków, nie będziemy mieć problemu z pamiętaniem o tym a także, a może nawet przede wszystkim, nie będzie to stresujące dla naszego zwierzątka. Szczotkowanie jest najlepszą metodą zapobiegania chorobom jamy ustnej, a szeroka gama produktów przeznaczonych do tego celu ułatwia sprawę. Twój lekarz pomoże dobrać rodzaj szczoteczki i pasty, uporać się z pierwszymi kłopotami i niepowodzeniami.

A co możemy zrobić, gdy nasz pies jest już dorosły?

Należy zastanowić się poważnie nad wizytą u lekarza, jeśli:

  • Zapach z pyszczka Twojego psa zaczyna ci przeszkadzać, • Szczeniak ma ‘za dużo’ zębów ( nie wypadły mu zęby mleczne, a są już stałe)
  • Podczas głaskania piesek denerwuje się, gdy dotykamy jego pyszczka
  • Zwierzątko gardzi jedzeniem pozostawionym w miseczce ( podchodzi i często wypluwa nie przeżute kęsy)
  • Uśmiech zmienił kolor ( na zębach pojawił się żółty osad, nabrały one brązowego koloru lub jest wyraźny kamień)
  • Piesek ślini się strasznie ( bardziej niż normalnie)

Kamień nazębny (4)

Jak widać wskazań do zwrócenia uwagi na zęby naszego dorosłego już psa jest wiele. Należy dobrać odpowiednią metodę profilaktyki lub leczenia w zależności od zaawansowania procesu. Wbrew pozorom dorosłego psa również można nauczyć szczotkowania zębów a jeżeli nie jest to w ogóle możliwe, są też inne metody. Np. gryzaki enzymatyczne rozpuszczające osad ( proszę pamiętać, że one nie ścierają kamienia, ale rozpuszczają płytkę bakteryjną, zapobiegając jej mineralizacji i odkładaniu się kamienia). Zawierają one substancje przeciwbakteryjne, substancje takie występują też w ślinie psa jako element niespecyficznej obrony przeciwbakteryjnej. Można też nakładać pastę czyszczącą zęby na gumową zabawkę naszego pupila, którą lubi podgryzać lub można zdecydować się na karmę, która dzięki strukturze granulek oraz składowi zapobiega odkładaniu się płytki nazębnej.

Kamień nazębny (3)

Jeżeli jest wskazanie lekarz może zalecić zabieg stomatologiczny, który wykonuje się w znieczuleniu ogólnym przy pomocy ultradźwięków. Kiedy zęby Twojego psa będą już oczyszczone i bielutkie będzie można zastosować jedną z wybranych metod profilaktyki po konsultacji z lekarzem weterynarii. Badania pokazują, że psy ze zdrowymi dziąsłami i zadbanymi zębami żyją przeciętnie 2 lata dłużej. Należy, zatem zadbać o zęby naszego psa a na pewno oddech naszego pupila będzie świeży, słodki, biel zębów będzie dla nas wizytówką zadbanego psa a On odwdzięczy się nam uśmiechem.

A co z moim kotem?

Koty także powinny mieć czyszczone zęby szczoteczką ( i naprawdę nie jest trudno nauczyć tego małego kotka), starsze powinny zamiast normalnej karmy dostawać karmę specjalną, dentystyczną. Dla kotów, które nie są w stanie zaakceptować zmiany karmy bądź czyszczenia zębów, istnieją specjalne żele, które dezynfekują jamę ustną. Jeżeli mamy już problem z kamieniem nazębnym powinniśmy zgłosić się do lekarza, a gdy kotek stoi nad miską i nie chce wziąć nic do pyszczka- niezwłocznie. Koty bardzo ciężko przechodzą choroby przyzębia, więc warto zadbać o profilaktykę wcześniej i nie patrzeć na cierpienie naszego zwierzątka.

Lek wet Anna Macura

 

Zdjęcia i artykuł stanowią własność Przychodni Feniks. Prosimy nie kopiować.

Powrót do góry
Pokaż/schowaj facebooka