Przychodnia weterynaryjna Feniks

Krótko o zarobaczeniu naszych pupili

Obecnie w środowisku pasożyty występują dość powszechnie niestety. Pomimo tego, że szeroko propaguje się profilaktykę przeciwpasożytniczą.

Odrobaczamy regularnie przynajmniej co trzy miesiące psy, koty, króliki, gryzonie, gady i inne przebywające z nami zwierzęta.

Ogólnie dostępne preparaty na odrobaczenie są skuteczne u większości  pacjentów. Jednak coraz częściej zdarzają się pasożyty odporne na powszechnie stosowane środki.  W takich przypadkach niezbędne jest badanie kału, które pomocne jest w ustaleniu  programu odrobaczania dla konkretnego zwierzęcia indywidualnie. W celu wykonania badania kału należy zebrać  próbki z trzech kolejnych dni i przynieść materiał do Przychodni Weterynaryjnej.

Regularne odrobaczanie zwierząt jest bardzo ważne nie tylko dla zdrowia naszych pupili, ale również dla nas. W jelitach przeważnie występują takie pasożyty jak nicienie, tasiemce lub pierwotniaki.

Człon Tasiemca

Człon Tasiemca

Nawet zwierzęta niewychodzące należy odrobaczać. Do zakażenia pasożytami może dojść przez kontakt pośredni. Przytoczymy  kilka przykładów. Kot może upolować muchę, do której wcześniej przyczepiły się jaja pasożytów. Mucha,  jak wiadomo siada na odchodach, może więc na swoim ciele przenosić  jaja pasożytów. Może też  przyjść do naszego domu gość z wizytą, który nie ma w zwyczaju myć  rąk po wyjściu z toalety. Głaszcząc naszego zwierzaka przeniesie na jego futro jaja pasożytów, a ten myjąc się wraz ze śliną wprowadzi  je do przewodu pokarmowego.

Człon Tasiemca

Człon Tasiemca (1)

Często ostatnio diagnozowany tasiemiec  przenoszony jest przeważnie przez pchły i wszoły. Pies, kot, czy inny pupil domowy dba o swoją higienę myjąc  się, wylizując, czy gryząc swoje futerko.  Podczas takich zabiegów pielęgnacyjnych może dojść do połknięcia dorosłego osobnika wszoła lub pchły, w ciele którego znajduje się inwazyjna postać tasiemca.

Możemy również przynieść jaja pasożytów na obuwiu.

Jeżeli mamy zwierzę i sprzątamy po nim w kuwecie to zawsze należy dbać o higienę i myć dokładnie ręce, a także często odkażać całą kuwetę. Jaja pasożytów są niewidoczne gołym okiem, ponieważ  ich wielkość jest mikroskopijna .

Jaja owsika u Agamy brodatej

Obraz 010

Kiedy jednym z domowników  jest małe dziecko szczególnie powinno się dbać o odrobaczanie pupila. Dzieci całują swoje ukochane zwierzątka, noszą je na rękach, przytulają, śpią razem z nimi. Jest to oczywiście wspaniałe, bo dzieci dobrze chowają się ze zwierzętami, ale takie uczucie powinno być bezpieczne dla obu stron. Jeżeli nie jest stosowana profilaktyka przeciwpasożytnicza dziecko może zarazić się pasożytami  od zwierzaka, albo zwierze od dziecka.

U dzieci może  również dojść do zakażenia wieloma drogami chociażby podczas zabawy w piaskownicy, która nie jest zakrywana.  Zwierzęta często i bardzo chętnie się do niej  załatwiają,  biorąc ją pewnie za wspaniałą kuwetę, więc  piaskownica staje się niekiedy wylęgarnią pasożytów.

Jaja owsika u Agamy brodatej

Obraz 009

Jeżeli chodzi o pasożyty to zwierze nie stanowi jedynego źródła zakażenia. Ludzie dorośli często po wyjściu z ubikacji nie myją rąk. Oczywistą sprawą jest to, że na rękach przenoszone są wówczas różne bakterie i jaja pasożytów. Kiedy na przykład bierzemy do rąk koszyk w hipermarkecie, a wcześniej nosiła go osoba, która nie myje rąk po wyjściu z toalety możemy zebrać na swoje dłonie jaja pasożytów i nie tylko. Wracając do domu pogłaszczemy witającego się z nami zwierzaka i droga przenoszenia rozpoczyna się.
Zwierzak zarobaczony posiada obniżoną odporność. Inwazja pasożytów może doprowadzić do wielu poważnych chorób, jak i do śmierci zwierzęcia.
Zachowując  podstawowe zasady higieny jest nikła szansa na zakażenie pasożytami  wewnętrznymi od zwierząt.  Wskazana jest regularna profilaktyka odrobaczania i odpchlenia wszystkich naszych pupili i tych domowych i tych w zagrodach.

 

Zdjęcia i tekst stanowią własność Przychodni Feniks. Prosimy nie kopiować.

Powrót do góry